KIA Cee’d: glavna prelomnica u istoriji brenda KIA
Dolazak cee’da označio je novu eru Kijinog rasta u Evropi, jer je to bio njen prvi model dizajniran i napravljen isključivo za to tržište. Dizajniran je u Kijinom dizajnerskom centru u Frankfurtu, a model je odmah premašio rastuća očekivanja Kijinih postojećih stranaka i privukao brojne evropske kupce koji do tada nisu ni razmišljali o kupovini Kije.
Ime cee’d proizlazi iz njegovih evropskih korena. Prilikom razvoja njegovo kodno ime je bilo ED (European Design), pred dolazak na tržište dobio je i prefiks ‘CE’, što predstavlja konstrukciju, razvoj i proizvodnju vozila i u za Community of Europe (Evropska zajednica).
To je bio instantni uspeh, jer su od decembra 2006. do proleća 2012. prodali čak 646.305 cee’dova 1. generacije. Druga generacija je već našla 353.695 kupca širom Evrope, kojima od samog početka nudi visoki kvalitet, elegantnu unutrašnjost, atraktivan spoljni izgled i širok izbor efikasnih motora. Kao i sve Kije koje se prodaju u Evropi i cee’d dolazi s jedinstvenom 7-godišnjom fabričkom garancijom (150.000 km, prve tri godine bez ograničenja kilometraže), koja važi za celo vozilo.
Tročlana porodica cee’d (5-vratni hatchback, 3-vratni kupe i karavan) 2013. je dobila „sportski“ naraštaj – cee’d GT i pro_cee’d GT, koji su Kijini prvi sportski modeli i takođe imaju evropsku dušu i telo.
Kia je prošle godine u slovačkoj fabrici proizvela više od 323.000 vozila i 493.000 motora (potonje proizvode i za sestrinski Hyundai), što predstavlja njihov 12-mesečni proizvodni rekord. Kia Motors Slovakia inače zapošljava više od 3.800 ljudi koji rade u tri smene.
Od početka proizvodnje porodica cee’d predstavlja više od polovine ukupne proizvodnje, ostalo čine Sportage i monovolumen Venga. Kije iz slovačke frabrike prodaju se u čak 76 država širom sveta, ali velika većina vozila ostaje u Evropi i Rusiji (Kia je zbog njene veličine tretira kao posebno tržište). Od 2006. godine je petina svih cee’dova otišla na rusko tržište (207.597 vozil), a slede Velika Britanija (102.858) i Nemačka (99.080).