Bosch sistem direktnog ubrizgavanja benzina
Od Evrope do Severne Amerike i Kine, direktno ubrizgavanje benzina postaje standardna funkcija na ključnim automobilskim tržištima. Ovaj trend prvenstveno pokreću stroži standardi za emisiju izduvnih gasova. Sve više zemalja širom sveta uvodi zakone za smanjenje nivoa emisije CO2 za nova vozila. Proizvođači automobila stoga se okreću konceptima efikasnije pogonske grupe, posebno kompaktnim, smanjenim motorima sa Bosch turbopunjenjem i direktnim ubrizgavanjem benzina kao što su EcoBoost od 1,0 litra kompanije Ford i Turbo FSI motor of 1,4 litra Volkswagen Grupe. Očekuje se i mnogo više: do 2016. godine će polovina novih vozila samo u Evropi biti opremljena sistemom za direktno ubrizgavanje benzina.
„Posao sa tehnologijom za direktno ubrizgavanje benzina intenzivno se razvija,“ kaže dr Rolf Bulander, član Upravnog odbora kompanije Robert Bosch GmbH zadužen za tehnologiju pogonske grupe. U 2012. godini je kompanija Bosch isporučila više od pet miliona sistema, a planira se porast do devet miliona do 2015. To znači da je Bosch već lider na tržištu u ovom segmentu. Zapravo, kompanija Robert Bosch GmbH postigla je i veći udeo na tržištu sistema za direktno ubrizgavanje benzina od svojih već impresivnih rezultata za klasične sisteme za indirektno ubrizgavanje goriva. U isto vreme, kompanija Bosch ima i dvocifreni rast na tržištima širom sveta kada je u pitanju tehnologija direktnog ubrizgavanja benzina.
„U narednih nekoliko godina pridružiće nam se Amerika i Kina.“
Evropa je kolevka ove tehnologije i njeno glavno tržište. Godine 2013. je oko 40 procenata svih novih automobila u Evropi bilo opremljeno tehnologijom za direktno ubrizgavanje benzina. Do 2020. godine Bosch očekuje tržišni udeo do 60 procenata u regionu. „Trenutno naš posao sa direktnim ubrizgavanjem benzina cveta u Evropi. Za nekoliko godina, međutim, mnogo toga će se takođe dešavati i u Americi i Kini,“ kaže Bulander. Tokom narednih nekoliko godina će se naglo razviti i tržište SAD-a za direktno ubrizgavanje benzina, uglavnom zbog toga što preko 90 procenata svih vozila u tom regionu pokreću benzinski motori. U isto vreme je vlada SAD-a postavila stroge standarde koje će proizvođači automobila morati da ispune do 2025.
Zakonodavci u Kini vrše istu vrstu pritiska. Procenat benzinskih motora u segmentu putničkih automobila i tamo iznosi preko 90 posto. Takođe, tržište će se još više pokrenuti od sredine ove decenije nadalje zahvaljujući sve bogatijoj srednjoj klasi u Kini. Bosch stoga predviđa da će do 2020. trećina novoregistrovanih vozila u Kini biti opremljena tehnologijom za direktno ubrizgavanje benzina.
Da bi održala korak sa ovakvim razvojem u sva tri regiona, kompanija Bosch ima proizvodne pogone u Bambergu i Nirnbergu (Nemačka) i Bursi (Turska), a takođe proizvodi komponente za direktno ubrizgavanje u Čarlstonu (SAD), San Luis Potosiju (Meksiko), Vuksiju (Kina) i Tedžonu (Južna Koreja).