САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ СВЕТСКОГ ДАНА СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ САОБРАЋАЈНИХ НЕЗГОДА
Свакодневно широм света, више од 3.000 људи гине, односно умире од последица саобраћајних незгода. Сваке године око 1,2 милиона људи изгуби живот у саобраћајним незгодама и око 50 милиона бива повређено.
Жртве до којих доводе саобраћајне незгоде су велика траума за појединце, породице, окружење, а самим тим и друштво у целини. Како би скренули пажњу на трагичне последице, удружење „Road Peace“ из Велике Британије је 1993. године покренуло иницијативу за обележавање Дана сећања на жртве саобраћајних незгода. Схватајући величину проблема, Уједињене нације су 26. октобра 2005. године усвојиле резолуцију којом позивају на обележавање треће недеље у новембру као Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода (World Day Of Remembrance For Road Traffic Victims). Овај меморијални дан обележава се у великом броју земаља света као сећање на све настрадале. У Републици Србији, Светски дан обележен је први пут 2007. године. Ове године, Светски дан сећања обележава се 16. новембра.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије стали су иза иницијативе за обележавање Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода. Иницијативи су се прикључиле све институције, организације и појединци који се баве безбедношћу саобраћаја: Министарство унутрашњих послова, Министарство омладине и спорта, Министарство просвете науке и технолошког развоја, Град Београд, Секретаријат за саобраћај, Градски завод за хитну медицинску помоћ, Ауто-мото савез Србије, Црвени крст Србије, Институт за трансфузију крви Србије, Саобраћајни факултет у Београду, Факултет техничких наука у Новом Саду, Факултет инжењерских наука у Крагујевцу, Национална возачка академија и многи други.
Ове године, у циљу обележавања Светског дана сећања, широм Србије постављени су билборди са поруком на тему превременог страдања у саобраћају, 13. новембра ће у центру НАВАК бити одржан округли сто на тему страдања у саобраћају, док ће на сам дан, 16. новембра, на платоу испред Градске скупштине бити одржано више перформанса са симболиком овог дана.
Обележавањем Светског дана намера је да се скрене пажња јавности на саобраћајне незгоде, последице саобраћајних незгода, трошкове незгода, као и мере које се могу предузети да се оне спрече. Такође, обележавање Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода је прилика да се институције и друштво подсете на одговорност, да се истакне значај јавне свести о последицама саобраћајних незгода.
Потпредседник Владе Србије проф. др Зорана Михајловић најавила је на седници Тела за координацију одржаној 4. новембра да ће позвати председника Владе и све министре да поводом обележавања Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода, 16. новембра, потпишу Повељу, којом ће се обавезати на одговорно и етичко понашање у саобраћају. На седници је најављено и да ће у петак, 14. новембра, први час у основним школама у Србији бити посвећен безбедности у саобраћају.
На основу података којима располаже Агенције за безбедност саобраћаја, у 2014. години, до почетка септембра евидентирано је 288 саобраћајних незгода са погинулим лицима, што је за 21,7% мање него у истом периоду прошле године (368).
У 2014. години евидентирано је 837 саобраћајних незгода са учешћем деце, у којима је погинуло 8, а повређено 962 детета. У својству путника погинула су 4 детета, у својству пешака 3, док је једно дете погинуло у својству возача бицикла. Највећи број повређене деце је у својству путника, 472, док је 355 деце повређено у својству пешака, а 114 у својству возача бицикла.
Иако је у 2014. години број саобраћајних незгода и оних који су у њима изгубили животе смањен, неопходно је континуирано чинити све да безбедност свих учесника у саобраћају буде већа, и да жртава буде знатно мање. Позивамо грађане у Београду и у осталим местима да учествују у обележавању Међународног дана сећања на жртве саобраћајних незгода, и уколико могу тога дана добровољно дају крв и тако спасу некоме живот.