Међународнa конференцијa „Индикатори перформанси безбедности саобраћаја“ oдржана у Београду
Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије је, уз подршку Европског савета за безбедност транспорта (European Transport Safety Council) и Саобраћајног факултета Универзитета у Београду, организовала Међународну конференцију „Индикатори перформанси безбедности саобраћаја“. Конференција коју је отворио др Демир Хаџић, помоћник министра саобраћаја одржана је 6. марта 2014. године у Београду. Поред представника домаћих институција и организација које се баве безбедношћу саобраћаја, на конференцији је учествовао и велики број стручњака из иностранства, светски признатих имена у овој области, међу којима и Антонио Авенозо, директор Европског савета за безбедност транспорта.
Најважнији повод за организацију конференције је реализација пројекта „Методе праћења индикатора безбедности саобраћаја и њихов значај за стратешко управљање безбедношћу саобраћаја у Србији“. Овим пројектом Агенција за безбедност саобраћаја је направила прекретницу на пољу праћења и анализе стања безбедности саобраћаја у Републици Србији у складу са најбољом европском праксом. Ово практично значи да се за предузимање мера и акција у циљу повећања безбедности саобраћаја неће чекати „проливање крви на путевима“, већ се на основу праћења понашања учесника у саобраћају, попут употребе сигурносних појасева, прекорачења брзине кретања возила, употребе мобилног телефона, безбедносних седишта за децу, стања и оцене путне инфраструктуре, бризи о повређенима после саобраћајне незгоде и сл. добијати оцена стања безбедности саобраћаја и препознавати најважнији проблеми у саобраћају на које треба деловати. Праћење индикатора безбедности саобраћаја је уобичајена пракса европских земаља које на годишњем нивоу извештавају Европски савет за безбедност саобраћаја, владе својих земаља и друге релевантне институције и организације о резултатима снимања индикатора.
Пројекат који је за потребе Агенције спровео Саобраћајни факултет у Београду, обухватио је израду методологије препознавања, идентификацију, мерење и избор кључних индикатора за Републику Србију, у складу са најбољом европском и светском праксом. Важан излазни резултат пројекта су тзв. „мапе индикатора безбедности саобраћаја“ чиме је испуњен основни захтев пројектног задатка, односно створена је могућност мерења, праћења и поређења стања безбедности саобраћаја у Републици Србији.
Према спроведеним истраживањима добијени су и следећи резултати:
- § проценат употребе сигурносних појасева од стране возача у просеку је мањи од 70%, од стране сувозача је око 66%, док је на задњем седишту 3,1%, што Србију сврстава међу земље са веома ниским нивоом употребе сигурносних појасева у Европи;
- § проценат употребе заштитних кацига за мопедисте је 84,2%, за мотоциклисте 93,7%, што Србију сврстава у земље са средњим нивоом употребе заштитних кацига у Европи;
- § проценат употребе заштитних система за децу до 3 године старости је 32%, што Србију сврстава у земље веома ниског нивоа употребе заштитних система за децу.
- § проценат возача под утицајем алкохола у саобраћајном току у Србији је 0,92%.
Реализацијом овог пројекта практично је покренут систем праћења индикатора безбедности саобраћаја и извештавања Владе и Скупштине Републике Србије, стручне, научне и најшире јавности заинтересоване за безбедност саобраћаја.