САВЕТИ СТРУЧЊАКА ИЗ ДУНАВ АУТА ОКО НАКНАДЕ ШТЕТЕ НA ПОПЛАВЉЕНИM ВОЗИЛИMА
![](https://media.mobilpublic.com/2014/05/3656cd7a-d350-eaee-a937-bb5b54075dca.jpg)
У случају да је ваше возило које је било поплављено каско осигурано, ваш први корак је свакако да се обратите свом осигуравачу за савете о томе шта је неопходно урадити да бисте пријавили штету. У случају да ваше возило није каско осигурано, нажалост, мораћете сами да сносите трошкове поправке и оспособљавања возила за даљу употребу. У зависности од вашег познавања моторних возила можда ћете морати потражити стручну помоћ или савет сервисера.
Ако је ваше возило још увек у гаранцији, свакако се консултујте са овлашћеним сервисером. Важно је напоменути да постоји могућност да стање вашег возила може бити неекономично за поправку. Ипак, ове информације можете користити као кратак водич за утврђивање обима оштећења и процену исплативости поправке или оспособљавање возила која су поплављена.
Од значаја је утврити да ли је возило у тренутку потапања било у покрету или у стању мировања, јер услучају да је било у покрету, постоји могућност да се возило угасило због квара на мотору, услед повлачења одређене количине воде кроз усисни колектор. Овакав квар обично изискује велике трошкове поправке на мотору.
Ако је возило било паркирано у тренутнку уласка воде, важно је одредити висину воде до које је возило било поплављено. Ако је вода достигла ниво изнад инструмент табле постоји могућност да је поправка економски неисплатива. Такође, значајно је нагласити да крајњи износ штете на вашем возилу можда није могуће у потпуности дефинисати до момента оспособљавања возила за експлоатацију, а постоји вероватноћа да се одређени кварови искажу и убрзо након почетка експлоатације.
Једна од позитивних околности у смислу исплативости поправке возила је то што поплава која се десила није од слане воде, посебно због њене агресивности на делове каросерије. Слана вода је веома агресивна и изазива много већу штету и има дугорочније импликације, за разлику од слатке воде. Међутим муљ , блато, ситни каменчићи и други материјали које носе наше реке често је тешко уклонити и то може повећати трошкове поправке.
Упозорење! Немојте покушавати да стартујете (покренете) мотор и возило, ако је мотор био потопљен, пре провере стања мотора и уређаја који су директно везани за правилан рад (анласер, каишеви и др).
Пре стартовања мотора треба утврдити евентулано присуство воде у цилиндрима, воде у издувном систему и сл. Практично сви трагови воде и осталог материјала морају бити осушени и уклоњени пре покушаја покретања возила.
Околност која може представљати додатну непријатност је постојање могућности да су се животиње, глодари, гмизавци и инсекти склонили од налета воде у вашем возилу. Муљ и блато, такође могу представљати извор заразе и опасности од инфекције, што је једна од најбитнијих ствари за вас и оне који ће користити то возило. Велика пажња се мора посветити дезинфекцији возила.
Многи од доле наведених провера захтевају напредни ниво познавања моторних возила (аутомеханичарског, аутоелектричараског, аутолимарског заната), и сигурно је много захтевније од познавања просечног возача моторног возила. Као и код сваког рада на возилу за редовно одржавање, а ради ваше безбедности препоручујемо да све што желите да радите на вашем возилу, радите само у оквиру свијих могућности и знања.
Поступак отклањања последица поплаве на возилу подељен је по областима:
Утврђивање економске оправданости поправке и оспособљавања возила
Мотор и погонски делови
Каросерија и возни построј
Електрични уређаји
Уређај за управљање
Уређај за заустављање
Уређај за осветљавање и светлосну сигнализацију
Уређаји који омогућавају нормалну видљивост
Уређај за давање звучних сигнала
Уређај за одвођење и испуштање издувних гасова
Уређаји пасивне безбедности
Остали уређаји од посебног значаја за безбедност саобраћаја
*(Foto TANJUG)